top of page

Kvepalai – ir sielai, ir intelektui lavinti

https://www.sekunde.lt/sveikata-ir-grozis/kvepalai-ir-sielai-ir-intelektui-lavinti/

Prabangių kvepalų dvelksmas – kone privalomas kiekvieno save gerbiančio žmogaus aprangos akcentas. Nematomas, bet nepamirštamas aksesuaras, sudėliojantis paskutinius aprangos stiliaus štrichus: vos keli lašeliai, ir net pilka pelytė virsta fatališka moterimi.

Visgi ne visi dar žino, kad kvapai gali lemti ne tik santykius su aplinkiniais, bet ir emocines būsenas, nuotaikas ar net sunkiai suvokiamus pasąmonės dalykus. Ne veltui sakoma, kad savo antrąją pusę pasirenkame pagal jo kūno kvapą, kaip ir kūdikis savo mamą atpažįsta iš jos kvapo.

Kokią įtaką žmogui turi kvapai ir kaip juos būtų galima „išnaudoti“, kalbėjomės su aromaterapijos specialiste, aromaterapijos studijos įkūrėja ir vadove, asmeninių kvepalų kūrimo konsultante Indre MOROZIENE.

– Kvapas yra tai, ko nematome, tačiau jis turi didžiulę įtaką mūsų gyvenimui. Net yra aromaterapijos mokslas, tiriantis kvapų psichologinį poveikį žmogaus elgsenai, nuotaikai, emocinėms būsenoms. Kur glūdi šio mokslo šaknys ir kada žmonės pradėjo domėtis kone magiška kvapų galia?

– Jau kelis tūkstantmečius fizinei, emocinei ir dvasinei gerovei naudojami malonūs kvapai. Prabangūs kvapieji aliejai buvo naudojami įvairiausiose ceremonijose Tolimuosiuose Rytuose, Egipte, Graikijoje. Seniausi pasaulyje kvepalai atarai ar mums geriau pažįstami eteriniai aliejai yra išgaunami iš žolelių, gėlių žiedų, žolių šaknų, lapų, uogų, medžio žievės, kartais net šakų, vaisių žievelių ir panašiai. Šie subtiliai, bet kartu be galo veiksmingai ir stipriai veikiantys mūsų kūną ir dvasią aromatai nuo seniausių laikų iki šių dienų plačiai naudojami namų kvapams, SPA procedūroms, kūnui puoselėti, psichologinei pagalbai, įvairių ligų simptomams švelninti ir, be abejonės, kvepalams.

Aromaterapijos poveikis su magija mažai ką turi bendro – eteriniai aliejai paveikia mus per uoslę ir per odą. Užuodus kvapą, kvapiosios molekulės susijungia su receptoriais, taip sukuriami nerviniai impulsai, kurie sklinda nervinėmis skaidulomis į uodžiamąjį stormenį. Uoslė yra pats tiesiausias kelias iš išorinio pasaulio į smegenis. Labiausiai su šiuo procesu susijusi smegenų dalis yra limbinė sistema – tai emocijų, miego poreikio, apetito, lytinio potraukio, mokymosi, prisiminimų namai. Taigi kvapai netgi per pasąmonę būtent šiuos pojūčius labai greitai ir lengvai gali stimuliuoti, paveikti.

Eterinių aliejų veikliosios medžiagos patenka ir į kraujotaką per odą, per prakaito liaukas, plaukų folikulus. Masažuojant suaktyvėja medžiagų apykaita ir sušyla oda, o tai dar labiau palengvina pasisavinti minėtas medžiagas. Kuo didesniame kūno plote paskleidžiami eteriniai aliejai, tuo stipresnis ir greitesnis poveikis. O per uoslę eterinių aliejų poveikis juntamas beveik iškart.

– Kaip kvapas gali paveikti žmogaus emocines būsenas? Kodėl mums patinka skirtingi kvapai – juk dėl vienų kvapų tiesiog alpstame ir negailime liaupsių, nors kitiems tas pats kvapas netgi atgrasus?

– Iš visų kitų mūsų pojūčių uoslė yra stipriausiai susieta su emocijomis ir prisiminimais.

Tam tikras kvapas gali sužadinti ilgalaikę atmintį, o kartu ir konkrečių prisiminimų emocinį atspalvį, nepaisant to, kad dabarties momentas su aplinkybėmis iš praeities yra visiškai nesusijęs.

Taigi dažnu atveju teigiamai arba neigiamai reaguojame į kvapus pagal turimas patirtis, sąsajas, prisiminimus, susijusius su tuo konkrečiu aromatu.

Be to, uostant skirtingus kvapus ir intuityviai juos vertinant, atkreipiant dėmesį į tuos, kurie sukelia stiprias teigiamas ar neigiamas reakcijas, galime atpažinti tas savo asmenines savybes, kurias pačiam suvokti sudėtinga. Bet uoslė per pasąmonę gali padėti suprasti, ko mums iš tiesų reikia.

– Sakoma, kad per kvapus galima iškelti ir išryškinti savo stipriąsias savybes, o kai kuriuos bruožus prislopinti. Ar tai tiesa? Ir kokie kvapai suteikia žmogui pasitikėjimo savimi?

– Be abejonės, natūralių kvapų naudojimas turi įtakos asmeniniams pokyčiams, pavyzdžiui, padeda žmogui tapti atviresniam, lengviau priimti save ir kitus. Ugdant toleranciją įvairesniems kvapams, plečiasi ir asmeninės tolerancijos ribos tiek žmonėms, tiek aplinkybėms, situacijoms. Kvapais galime sušvelninti pykčio jausmą, išjausti, išsakyti jį, nukreipti energiją į kūrybą. Kai kurie aromatai stiprina pasitikėjimą savimi. Padeda lengviau ir atviriau parodyti simpatijos, meilės jausmus.

Kvapai – vienas iš labiausiai prieinamų ir netgi ypač malonių būdų lavinti emocinį intelektą, o kartu ir savęs pažinimą bei suvokimą. Stipriausi pasitikėjimą savimi stiprinantys, savivertę padedantys pakelti eteriniai aliejai yra bergamočių, pušų, kardamono, kiparisų, kedrų, imbiero, jazminų.

– Ką apie mus gali išduoti mėgstami kvapai? Tikriausiai ne veltui sakoma, kad kvepalus renkamės ne tik dėl to, kad mums patinka kvapas, bet todėl, kad kvepalai atspindi mūsų asmenybę.

– Mes visi nieko per daug apie tai nežinodami suskirstome žmones į tokius, kurie mėgsta gaivius ar aštrius, paslaptingus ar išraiškingus ir net ekstravagantiškus kvepalus – turbūt kiekvienas rastume, kaip tai paaiškinti. Na, o naudojant natūralius eterinius aliejus psichoterapijos tikslais, be abejonės, galima patyrinėti asmenybę daug giliau ir jau vėliau kvapus panaudoti sveikatinimui.

– Kaip nepasiklysti kvepalų gausoje ir išsirinkti tinkamus? Yra net siūlymų rinktis pagal Zodiako ženklą ar kraujo grupę. Ar kvapas yra pagrindinis rodiklis ir užtenka vadovautis vien tik savo uosle?

– Kvepalai – tai labai asmeniškas pasirinkimas, individualumo išraiška, tad ir pasirinkti juos reikia kiekvienam pagal savo kriterijus. Jei norisi, galima vadovautis madomis, astrologija, stilistų patarimais, tačiau pasirinktus kvepalus tenka užuosti aplink save. Jei tai priimtinas, malonus kvapas, dažnai gana greitai prie jo uoslė pripranta ir menkai patys jį beužuodžiame. Jei kvepaluose bus kažkas, kas uoslę erzina, nuolatos tai užuosime ir nesijausime gerai. Taigi visuomet patariu neskubėti, pasimėgauti pasirinkimo procesu, pajausti, su kuriuo aromatu smagu ne tik 15–30 minučių, bet ir ilgesnį laiką, kol atsiskleidžia visi kvepalų atspalviai. O turint ne vienus kvepalus – pajausti, kuriais norite pasikvepinti būtent tą dieną, būtent tos nuotaikos. Kaip ir maistą rekomenduojama rinktis intuityviai, taip ir čia – juk patys geriausiai žinome, kas mums tinka.

– Kvapai vertinami kaip aprangos detalė, įvaizdžio dalis. Ryte – vieni, vakare – kiti, išskirtinėms progoms – treti. Skirtingi kvapai rekomenduojami šiltajam ir šaltajam sezonui. Taip pat skirtingus kvapus siūloma rinktis laisvalaikiui ir darbui. Ar iš tiesų nepakanka turėti vienų mėgstamų kvepalų?

– Visi paminėti kriterijai gali būti išgauti varijuojant kvepalų kiekiu, koncentracija. Jei tais pačiais kvepalais pasikvepinsime kukliau, jie tiks ryte ar vasarą, taip pat darbe. Žiemą, vakare, pasipuošus kvapo gali norėtis ir daugiau.

Bet jei kažkas pageidauja turėti atskirus kvepalus kiekvienam atvejui ir dar šiek tiek papildomų, irgi puiku. Tačiau nereikia bijoti švelniai pasikvepinti žiemai įsigytais kvepalais jaukų vasaros vakarą – jei taip norisi.

– Kiekvieni namai, kaip ir žmogus, turi savo kvapą, kuris išduoda čia gyvenančių žmonių asmenybes, pomėgius, veiklą. Deja, yra tokių namų, kur tik užėjus norisi apsisukti ir kuo greičiau sprukti lauk. Kaip sukurti namų jaukumą, pasitelkiant kvapus?

– Kiekvieni namai turi savo ilgai atmintyje išliekantį kvapą. Mūsų uoslė yra stipriai susijusi su emocijomis ir prisiminimais, todėl kvapai namuose, kur praleidžiame daug savo gyvenimo laiko, yra išties svarbūs.

Kalbant apie sąmoningai namuose naudojamus kvapus, reikėtų žinoti, ką naudojame ir kokią įtaką tas kvapas turės, nes kvapai paveikia ne tik nuotaiką, emocijas, bet ir fizinį kūną, sveikatą. Natūralūs, kokybiški kvapai sukuria malonią aplinką gyventi ir turi daugybę naudingų savybių, tuo metu sintetiniai kvapai ne tik neturi naudos, bet ir gali būti žalingi sveikatai.

Aromaterapija žavi ir tuo, kad kiekvienas galime būti kūrėjas. Tereikia turėti keletą skirtingų eterinių aliejų ir šiek tiek žinių, kaip juos derinti, ir galima nuolat kurti vis naują aromatą skirtingai nuotaikai.

Eteriniai aliejai turi stiprų poveikį mūsų emocijoms, todėl labiausiai į tai ir reikėtų atkreipti dėmesį. Svetainėje tiks tokie aromatai, kurie kuria jaukią, nuoširdumo pripildytą atmosferą, miegamajame – raminantys, miegą gerinantys kvapai – tam puikiai tiks levanda. Darbo kambaryje norime susikoncentruoti, mąstyti, stiprinti atmintį, tad rinkitės baziliko, bergamotės kvapus, o virtuvėje ir vonioje norisi gaivių švaros kvapų – čia nepakeičiami citrusai.

Be abejo, daug kas priklauso ir nuo laiko bei nuotaikos. Ryte puikiai tiks suteikiantys žvalumo, prabudinantys kvapai, pavyzdžiui, rozmarinas. Dienai galima rinktis citrusinių augalų eterinius aliejus, kurie suteikia energijos, gerina nuotaiką, stiprina imunitetą, be to, jie puikiai dera prie kitų kvapų, todėl tinka mišiniuose. Vakare tinka raminantys, atpalaiduojantys aromatai: kvapiųjų kanangų, levandų, santalo, frankincenso.

– Dar viena naujovė – bent jau Lietuvoje – yra asmeniniai kvepalai. Kaip jie kuriami ir koks jų poveikis žmogui, kuriam parenkami šie specialūs kvapų deriniai?

– Rinkdamiesi žinomų vardų reklamuojamus kvapus, kartu renkamės ir rinkodaros kuriamą asmenybės įvaizdį. Norėdami būti išties autentiški, galime susikurti savo asmeninį kvapą, kuris ne tik išskirtinis ir vienintelis, bet turi konkretų ir efektyvų poveikį asmenybės augimui. Emocinio intelekto lavinimu, saviugda, ir, žinoma, kvapais galime sukurti asmenybę, turinčią norą, poreikį, motyvaciją ir visas galimybes būti laimingai, atrasti vidinę ramybę. Tik mylintys save ir gyvenimą žmonės spinduliuoja kitiems gerą, šviesią energiją ir yra gražūs laime ir pozityvumu. Pritraukia prie savęs malonius, gerus žmones ir įvykius.

Man asmeniškai turbūt labiausiai dėl to ir įdomu kurti asmeninius kvepalus žmonėms, nes taip kuriame toli gražu ne tik kvepalus, taip kuriame dieną, nuotaiką, asmenybę, gyvenimą.

Kiekvienas žmogus, kuriantis savo kvepalus, dar kartą įrodo ir primena, koks įdomus ir gilus yra kvapų pasaulis, kiek daug galime pasimokyti iš gamtos, kiek daug iš tiesų patys jau žinome, nujaučiame, apie tai net nesusimąstydami. Kiekvienas, kartojantis kvepalų kūrimo sesiją, parodo, kokią nemenką įtaką jo gyvenime turėjo mažytis augalų sielos pripildytas buteliukas.

Kalbėjosi Lina ŠIDLAUSKIENĖ

Populiariausi
Naujausi
bottom of page