top of page

Aromaterapija - pilnavertiškiems vaikų ir tėvų santykiams


zurnalas2.jpg

"Vaikui reikia stiprių tėvų. Kai tėvai parodo savo silpnybes vaikams, šie sutrinka, netenka orientacijos ir atramos. Vaikai visada instinktyviai stengiasi remtis į žmones, kurie įkūnija teisingumą, taurumą, galią, tobulumą. Jie glaudžiasi prie mamos ir stengiasi pajusti jos šilumą. Tačiau jam reikia ne tik fizinės šilumos, bet ir psichologinės paramos. Tėvas ir motina turi būti švelnūs, kupini meilės, bet nepalenkiami - visaip kaip Gamta, kurios negali palenkti joks žmogaus įgeidis ar troškimas". (O.M. Aivanhov)

Pasaulyje mums tėvams nieko nėra vertingesnio, nei mūsų vaikai. Ir jais rūpintis – pagrindinė mūsų visų pareiga ir atsakomybė. Augindami vaikus, mes skiriame daug dėmesio jų mitybai, sveikatos profilaktikai, auklėjimui. O kaip dažnai pagalvojame apie tai, kad mūsų visų sveikata didžiule dalimi priklauso nuo to, ar jaučiamės laimingi, mylimi ir reikalingi? Juk dažniausiai liūdime ir pykstame ar esame nepatenkinti, nes negauname meilės ženklų. Eteriniai aliejai yra pati augalo „esmė“ (angl. „essential oil“), pati augalo siela. Gamta pasirūpino, kad mums būtų prieinama tokia medžiaga, kuri ne tik efektyviai ir švelniai padeda gydyti įvairiausias ligas ir susirgimus, bet ir ypatingai įtakoja mūsų emocines būsenas. Žmogaus uoslė sukurta taip, kad kvapas patenka iškart ten, kur „gyvena“ emocijos ir prisiminimai. Aromatinės molekulės stimuliuoja atitinkamus nervus, todėl eterinių aliejų poveikis yra toks greitas ir efektyvus. Beje, gamta pasirūpino dar ir ekonomiškumu – tereikia vos kelių lašelių, o dažnai vienas eterinis aliejus, gali atlikti daugybę skirtingų funkcijų.

Apie kvapus galima kalbėti taip pat, kaip apie žmones ir juos vertinti kaip skirtingas asmenybes, ar skirtingas asmenines savybes. Mes priimame, toleruojame kvapus taip pat, kaip priimame žmones. Kvapai gali padėti pajusti pasitenkinimą, pasitikėjimą, laimę, džiaugsmą, pozityvumą, santarvę, ramybę, savigarbą.

Suaugusiųjų aplinka dar vaikystėje suformuoja mūsų požiūrį į save ir supantį pasaulį. Tokiu būdu mes mokomės mąstyti apie save ir savo pasaulį. Užaugę mes esame linkę atkurti vaikystės namų emocinę aplinką. Ta aplinka nėra nei gera, nei bloga, nei teisinga, nei neteisinga, - tai yra tik tai, ką mes vadiname namais. Suaugę mes atkartojame tokius santykius, kokie buvo mūsų tėvų namuose. Su savimi mes elgiamės taip, kaip mūsų tėvai elgėsi su mumis. Analogiškai mes save ir barame, ir baudžiame. Mylime ir drąsiname save tais pačiais būdais ir net žodžiais, kaip buvome mylimi ir drąsinami vaikystėje.

Mūsų emocinis pasitenkinimas labai susijęs su lietimu - tuo, ką gavome ar negavome vaikystėje iš mamos. Vien žodžiai nesuteikia giluminio pasitenkinimo, saugumo pojūčio, jausmo, kad kažkas tave myli. Todėl mums trūksta paglostymo, prisilietimo, šilto žvilgsnio. Vaikams augant, tėvai juos liečia, apkabina ir priglaudžia vis rečiau, taigi paaugliams prisilietimų trūksta dar labiau. Pasikutenimai paaugliui gali pasirodyti labai vaikiški ir tokį priėjimą jis gali tiesiog atstumti. O štai masažas – tai suaugusių užsiėmimas, ir jis šiuo atveju gali būti ypatingai tinkamas sustiprinti ryšiui tarp vaikų ir tėvų. Angliškas posakis “get in touch”, kas reiškia “bendrauti”, pažodžiui reiškia “prisiliesti”! Naudojant aromaterapinį aliejų – kokybiško šalto spaudimo augalinio aliejaus mišinį su grynais eteriniais aliejais – galima pamasažuoti rankas, pėdas, kojas, pečius ar padaryti viso kūno masažą.

Vaikai gali jausti stresą, nerimą ir įtampą mokykloje, lygiai taip, kaip mes, suaugę jaučiame jį darbe. Tokiais atvejais, būtinai prisiminkime eterinius aliejus. Pripilkite savo vaikui vonią, įlašinkite druskoje, aliejuje ar net grietinėlėje ištirpintų eterinių aliejų, įduokite į rankas gerą komiksą, ir nusiųskite bent pusvalandžiui pagulėti šiltame, kvepiančiame vandenyje. Žinoma, tai suveiks nepalyginamai efektyviau, jei prieš tai vaikas turės galimybę išlieti sunkumus nuo savo krūtinės, išsipasakoti ir būti išgirstas bei suprastas.

Garinkite eterinius aliejus namuose įvairiausiais būdais – garintuvėje, oro drėkintuvuose, ant neglazūruotos keramikos paviršių. Pasirūpinkite, kad vaikų kambaryje ar ant paauglių rašomojo stalo būti kvepianti smulkmenėlė. Naudokite aromaterapines priemones kasdienei higienai – vonios aliejus ir druskas, kūno ir veido priežiūros priemones. Kai po ranka nėra specialių priemonių, galima panaudoti paprasčiausią servetėlę. Žinoma, bet kuris vaikas ar paauglys apsidžiaugs dovanų gavęs originalų papuošalą, kvepiantį aromatu, kuris sustiprins pasitikėjimą savimi, saugumo jausmą, pagerins atmintį ir padės susikoncentruoti.

Eteriniai aliejai tikrai negali padaryti visko už jus, bet jie galėti prisidėti prie asmenybės ugdymo, kurdami tinkamas emocines būsenas ir pozityvias nuotaikas. Kvapai gali padėti pajusti pasitenkinimą, pasitikėjimą, laimę, džiaugsmą, pozityvumą, santarvę, ramybę, savigarbą. Būtent tokios emocijos veda mus yra tobulus, pilnavertiškus santykius.

Pasitikėjimą savimi sustiprina Jazminas – jis pakylėja, atpalaiduoja, suteikia optimistiškumo, šalina įtampą, nutolina pesimistiškas mintis, kartėlio, pavydo, kaltės jausmus.

Pasitenkinimo jausmą sukelia Pelargonija – šis aromatas harmonizuoja ir balansuoja emocijas ir hormonus, paguodžia, apgaubia saugumu, užtikrintumu, motiniškumu. Šalina nerimą, baimę, depresiją, neužtikrintumą.

Laimės suteikia apelsinas – jis užpildo širdį džiaugsmu, suteikia energijos ir darbštumo, saulės šviesos, pozityvumo, užtikrintumo savimi. Išveja liūdesį, apatiją, padeda atgauti jėgas, fiziškai ir emociškai išsekus.

Lengvą, šviesų ir tyrą jausmą – džiaugsmą – pajusti padeda Nerolis (apelsinų žiedų eterinis aliejus). O su džiaugsmu ateina ramybė... Džiaugsmas yra gydantis – kiekviena kūno ląstelė jaučiasi gerai. Apelsinų žiedų aromatas ypač reikalingas streso, šoko, emocinės krizės metu.

Ylang Ylang žiedų kvapas stiprina savigarbą. Sušvelnina užsispyrimą, savanaudiškumą. Sustiprina, kai apima perdėtas jautrumas, padeda nusiraminti ir įveikti įtampą.

Aromaterapijoje Levanda tapatinama su mama – ji viena gali padėti daugybėje situacijų. Levandų eterinis aliejus ramina, apglėbia, paguodžia, subalansuoja mintis ir emocijas, suteikia vidinės ramybės pojutį. Verta naudoti, kai jaučiama įtampa, nerimas, protinis išsekimas, kai kamuoja baimės, košmarai, kai apima nesaugumo jausmas, perdegimas.

Prisiminkite, kad kvapų poveikis ypatingai svarbus ne tik Jūsų vaikams, bet ir Jums patiems, - juk vaikams reikia stiprių, savimi pasitikinčių ir laimingų tėvų.

Straipsnį parengė Indrė Morozienė,

aromaterapinių priemonių ir seminarų autorė,

aromaterapijos studijos Aroma BOUTIQUE įkūrėja ir vadovė

http://www.mamairtetis.lt/index.php/musu-rupesciai/namuose-ir-kieme/298-aromaterapija-pilnavertisku-vaiku-ir-tevu-santykiu-puoselejimui

Populiariausi
Naujausi
bottom of page